Jak wyczyścić plamy z moczu na materacu

wpis w: Naturalne kosmetyki | 0

Temat mało atrakcyjny, wiem. Dlatego ci co nie mają dzieci lub mają takie co z pieluch już wyrosły, mogą poczytać coś przyjemniejszego. Plamy z moczu są jednak przykrą codziennością rodziców małych dzieci, zwłaszcza na pewnym etapie życia zwanym odpieluchowaniem.

Odpieluchowanie

Odpieluchowanie to nauka korzystania z toalety/nocniczka (wyjaśniam tym, którzy dzieci nie mają, a mimo wszystko jeszcze tu są 🙂 ). Zaczyna się kiedy dziecko jest bardziej świadome swojego ciała, zaczyna je kontrolować i wysyła pierwsze sygnały. Ułatwiamy mu dostęp do nocnika i pozbawiamy pieluchy. Czasem zdąży, czasem zapomni – zdarza się zwłaszcza na początku. Tragedii nie ma, bo majteczki, spodnie czy nawet pościel łatwo jest uprać i plam z moczu nie będzie.

Gorzej,  jeśli zdarzy mu się zmoczyć materac… Jeszcze gorzej, gdy jest to Twój materac…
Zawartość wsiąka głęboko, wietrzenie niewiele pomoże, a do pralki nie zmieścisz…

Spokojnie, nie musisz od razu oddawać materaca do schroniska dla zwierząt i kupować nowego, tym bardziej, że jeszcze niejeden sik może się przydarzyć.

Siki nocne

Wpadki w ciągu dnia to nie jedyny problem – zazwyczaj dzieci szybko “załapują” i odpieluchowanie przebiega jak po maśle. Ale są jeszcze siki nocne. Wszystkie nasze dzieci spały z nami co najmniej do końca drugiego roku życia. Na noc oczywiście dostawały pieluchę, ale powiedzmy sobie szczerze – pielucha nie zawsze jest wystarczającym zabezpieczeniem.

Najstarszy syn wychowany był na pieluchach tetrowych. Dość szybko się z nimi rozstał, ale zanim to nastąpiło, kilka (naście?) razy zmoczył nasz materac. Po kolejnym dziecku, choć pampersowanym na noc,  materaca trzeba było się pozbyć. Największy problem mamy z najmłodszą córką – wypija ogromne ilości płynów, także w nocy. Żadne pielucha tego  nie pomieści.

Podkłady higieniczne zapewniają tylko częściową ochronę – dziecko kręci się w nocy i podkłady rolują się, albo mała całkiem z nich się zsuwa. Najskuteczniejszą ochroną przed plamami z moczu byłaby zasłona prysznicowa lub kuchenna cerata zamiast prześcieradła (i w roli narzuty za dnia), ale nikt nie chciałby na tym spać 🙂

No więc mamy plamy z moczu na materacu i co dalej?

Wypróbowałam różne sposoby na zapieranie i odświeżanie materaca, ale podzielę się z Wami tym najskuteczniejszym.

1.Osuszanie

Świeżą plamę trzeba osuszyć wyciągając z głębi materaca maksymalnie dużo siuśków. Najlepsze do tego celu są ręczniki papierowe złożone grubą warstwą i dociskane do plamy. Potem plamę można posypać grubą warstwą soli – sól jest bardzo higroskopijna i wyciągnie z materaca to, czego papier nie wchłonął.

2. Mikstura czyszcząco-odświeżająca

Mikstura składa się z sody oczyszczonej, wody utlenionej i olejków eterycznych. Ma konsystencję pasty – nie łudź się, że soda się rozpuści, żeby się rozpuściła trzeba byłoby dać wody utlenionej 10x więcej niż sody. Mamy więc takie błotko – mokrą sodę po prostu, tyle że ładnie pachnącą olejkami. Olejków nie żałuj. Daj takie o działaniu antyseptycznym, bo nie chodzi tylko o zapach.

Uwaga: olejki eteryczne bywają naturalnie kolorowe – bergamotka czy cytryna petitgrain są intensywnie zielone, pomarańcza z mandarynką są jaskrawopomarańczowe, rumianek czy krwawnik są niebieskie (to bardzo drogie olejki, więc raczej do czyszczenia materaca po nie nie sięgnę). Weź to pod uwagę, jeśli usuwając plamy z moczu nie chcesz narobić sobie plam z olejków 🙂

usuwanie plam z moczu z materaca
Mikstura czyszcząca

 

Mam biały materac, użyłam więc zupełnie bezbarwnych olejków z lawendy i cytryny. Bardzo lubię to połączenie zapachowe, dezynfekuje, daje poczucie czystości i świeżości.

Uwaga: woda utleniona może odbarwiać tkaninę. Swój biały materac czyszczę bez obaw, ale z kolorowymi tapicerkami bym uważała. Dla pewności zrób próbę w mało widocznym miejscu.

Papkę nałóż na plamę. Grubo, nie żałuj.

3.Aktywacja

Na tym etapie potrzebna Ci szczotka i spryskiwacz z octem. Spryskujesz papkę obficie i szorujesz, wcierasz i jeszcze raz spryskujesz. Niech się pieni, niech wsiąka i neutralizuje plamy z moczu.

4.Czekanie

Materac musi wyschnąć. Im głębiej wsiąkły siuśki i mikstura z octem, tym dłużej trzeba czekać. Na pewno potrzeba kilku godzin, podczas których obowiązuje zakaz wstępu na łóżko.

5. Odkurzanie

Pozostałości sodowej mikstury trzeba dokładnie odkurzyć. Ja mam odkurzacz wodny więc mogę nim usunąć nawet wilgotną sodę. Odkurzaczom z workiem papierowym tego nie polecam, bo wyobraźnia mi podpowiada, że mogłyby tego nie przetrwać.

 

 


Zostaw Komentarz