Pascha 2018 – olejki eteryczne w kuchni – aromatyczne desery

wpis w: Od kuchni | 0

Za dwie-trzy godziny siądziemy do uroczystej kolacji. Przed nami święta, podczas których każdy chętnie sięga po słodkości. Przygotowania wykorzystałam do eksperymentów z moimi olejkami. Tym razem nie perfumy, nie mydło, nie odświeżanie powietrza, ale… słodycze! Tak, dziś wykorzystałam olejki eteryczne do zabawy w kuchni.

Mam już za sobą taki eksperyment kulinarny, na wspomnienie którego cała rodzina parska śmiechem – naleśniki z serem o zapachu wody kolońskiej. Do sera (ok. 700g) dałam wówczas 9 kropli olejku lawendowego. Nie dało się ich jeść!

desery - olejki eteryczne w kuchni
Sernik z lukrem miętowo-lawendowym

 

Byłam jednak przekonana, że gdyby tylko zachować umiar, lawenda może być bardzo apetyczna. Postanowiłam więc spróbować jeszcze raz. Do lukru na sernik dałam 3 krople lawendy. Za dużo! Znów woda kolońska! Postanowiłam stłumić ten zapach miętą pieprzową (też 3 krople). Stłumiłam. W pierwszej chwili czuć tylko miętę, bardzo przyjemnie… ale już po chwili miętowa nuta słabnie i ujawnia się lawenda. Na szczęście już nieco łagodniej. Mam nadzieję, że do kolacji jeszcze nieco zwietrzeje.

Desery - olejki eteryczne w kuchni
Babeczki z krówką i kremem mandarynkowo-miętowym

 

Olejki eteryczne w deserach
Babeczki z masą krówkową pachnące miętą. Połączenie bardzo udane. Domownikom przypadną do gustu.

 

Śmietanę w Pavlovej uperfumowałam olejkiem grejpfrutowym. Wydaje się pasować do koloru i smaku jabłka granatu. Też jestem raczej pewna pozytywnego odbioru.

tort Pavlovej

Ale najbardziej jestem zadowolona z pomarańczowej czekolady. Wygląda bardzo niepozorne, ale bardzo mi posmakowała. Wpływ zmysłu powonienia na wrażenia smakowe jest niesamowity – ona naprawa smakuje soczystą pomarańczą! Olejku nie żałowałam. Kilkukrotnie dodawałam go podczas mieszania, w sumie pewnie ze 30 kropel na 300g czekolady.

pomarańczowa czekolada

Edit: Lukier jest okropny. W przypadku lawendy umiar oznacza 1/100 kropli. Całe szczęście, że można go było łatwo zdjąć.
Reszta bardzo smaczna.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.