Popularne oleje w kosmetyce

wpis w: Naturalne kosmetyki | 4

Mam na koncie swój pierwszy krem – własnej roboty krem do stóp. Sama skomponowałam recepturę i wyszedł znakomicie, choć przy jego projektowaniu kierowałam się bardziej intuicją niż wiedzą. Dałam tam 25% mocznika, mleczan sodu, kwas mlekowy, napar z szałwii oraz olejki eteryczne szałwiowy i bergamotkowy (oba przeciwpotne). Bazą olejową był olej migdałowy (+wosk pszczeli i alkohol cetylowy), bo niewiele jeszcze wiedziałam jakie oleje w kosmetyce sprawdzają się najlepiej.

Tłuszcze z domowej spiżarni a oleje w kosmetyce

Postanowiłam więc przyjrzeć się tłuszczom, które mam w domu pod kątem ich zastosowania w kolejnych kremach. Przeszukałam wiele źródeł i przeanalizowałam różne właściwości olejów. Podczas moich poszukiwań dowiedziałam się, że w kremie do stóp lepiej od oleju migdałowego sprawdziłby się na przykład olej z ostropestu lub olej lniany – następnym razem!

W tej tabeli zamieściłam wszystkie ważne informacje w wielkim skrócie. To moja ściągawka. Nie znajdziesz tu oleju z dzikiej róży, ani ze śliwki, ani z brzoskwini, ani też żadnych innych kosztownych olejów, ponieważ takich nie posiadam. Moim celem jest zminimalizowanie kosztów, a co się z tym wiąże maksymalne wykorzystanie zasobów kuchennej szafki.

Podstawowy podział tłuszczów

Najbardziej podstawowy podział olejów to podział wg ich zdolności wysychania (podział rafinowane/nierafinowane pomijam – wiadomo, że bardziej wartościowe są nierafinowane). Kluczem tego podziału jest zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Są one cenne, niezbędne i tak dalej, ale nie zawsze korzystne dla naszej skóry.

Oleje nieschnące to takie, które zawierają nie więcej jak 20% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Długo się wchłaniają, są dość ciężkie, gęste, ale właśnie one zapewnią nawilżenie skórze suchej i dojrzałej.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe w olejach półschnących mieszczą się w przedziale 20-50%. Oleje półschnące są lżejsze, szybciej się wchłaniają, nie pozostawiają tłustego filmu na skórze. Odpowiednie dla cery normalnej i mieszanej.

Najlżejszymi olejami, o największej wchłanialności są oleje schnące. Te zawierają ponad 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i są idealne do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej.

Komedogenność, czyli tłuszcze „zapychające”

Ja sama jestem posiadaczką przetłuszczającej się cery, ze skłonnością do zaskórników i zmian trądzikowych. Dlatego uważnie przyjrzałam się komedogenności moich tłuszczów.

Określenie to pochodzi od słowa comedo, czyli zaskórnik właśnie. Niektóre substancje (nie tylko oleje, rzecz jasna) zatykają pory naszej skóry, co powoduje powstawanie zaskórników i pryszczy. Komedogenność określa się w skali 0-5 – 0 to ideał, substancja nie załażąca w pory, 5 to istny klajster – szkodliwy przy cerze skłonnej do zaskórników, ale przydatny do skóry dojrzałej. Znalazłam fajne źródło opisujące niemal wszystkie tłuszcze. Jeśli chcesz poczytać, zajrzyj TU.

Oleje na włosy

Informacje dotyczące stosowania olejów na włosy w zależności od ich porowatości pochodzą z książki Marty Klowan – Eliksiry, pomady i inne zaklęcia. Włos doskonały (2017)

Uwaga

Jeśli korzystacie z urządzeń mobilnych część danych rozwija się po naciśnięciu plusika przy nazwie oleju +


4 Responses

  1. Barbara

    Dziękuję za świetny wpis, przyda się. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.