Zalany laptop – co robić?

wpis w: Męskim okiem | 0

Zalany laptop, czyli co zrobić gdy na laptopa wyleje się płyn?

Opisana poniżej historia wydarzyła się już jakiś czas temu, ale nic nie straciła na aktualności. Zalany laptop to powszechny problem i warto wiedzieć, jak (przynajmniej próbować) uratować sprzęt.

U mnie było tak: Usiadłem przy laptopie z duuuużą kawą, jak to mam w zwyczaju 🙂 Podbiegła Ukochana Córeczka, bach i pół litra płynu centralnie w komputer. Ekran zgasł zanim wyjąłem przewód zasilający i baterię.

Choć parametrami nasz laptop już dawno nie zachwycał to jednak porządny Lenovo T410, i5. Konstrukcja wymyślona jeszcze w IBM. Szkoda wyrzucać.

Usiedliśmy z Filipem i rozkręciliśmy wszystko na kawałki. Najpierw ręczniki papierowe, potem woda dejonizowana, izopropyl, suszenie. Po 2 – 3 godzinach złożyliśmy wszystko do tzw. kupy i….. działa.

lenovo

Krok po kroku

Jak najszybciej odłącz zasilanie.

Wyciągnij jednym ruchem wtykę przewodu zasilającego w laptopie i wyjmij akumulator. Może się zdarzyć, że płyn jeszcze nie zalał wrażliwych, nieizolowanych podzespołów. Kilka sekund później może już do nich dotrzeć i najpewniej dojdzie do zwarcia. Uszkodzenie płyty głównej w przypadku starego sprzętu raczej kwalifikuje go na śmietnik.

Wylej z niego płyn.

Gdy sprzęt będzie wyłączony (bez zasilania), ostrożnie spróbuj wylać z niego płyn. Nie machaj na wszystkie strony bo zalejesz to, co jeszcze w nim suche. Przechyl tak, aby płyn wyciekał przez lewy albo prawy dolny róg klawiatury. W droższych komputerach klawiatura jest tzw. odpływowa. Jest umieszczona jakby w wanience.  Jeśli płynu jest niedużo, to w zasadzie nic się nie stanie.

czyszczenie laptopa

Demontaż

Jeśli płyn dostał się do środka, konieczne jest rozłożenie sprzętu na podzespoły. Tu trzeba nieco śmiałości. Dla tych co mają małe doświadczenie techniczne podaję kilka wskazówek:

Fotografuj przed rozkręceniem. Nawet jak wydaje ci się, że zapamiętasz jak biegną przewody, czy dany element był dokręcony z góry czy może był nieco głębiej – po kilkunastu minutach i tak nie będziesz pamiętać. Chyba że jesteś serwisantem, który rozkłada i składa kilka laptopów dziennie. No ale wtedy nie musiałbyś tego czytać. Pamiętaj –  rób zdjęcia.

Elementy w laptopie są bardzo dokładnie spasowane i nie mam tam miejsca na dowolność. Przewód prowadzony innym sposobem okaże się za krótki, cześć, która teraz pasuje, przestanie pasować gdy będziesz chciał założyć obudowę itp. Wszystko musi być oryginalnie na swoim miejscu. Rób zdjęcia. Teraz każdy telefon ma aparat. Rób zdjęcia.

Śrubki i wkręty. Bardzo ważna rzecz. Zazwyczaj któraś zostaje 🙂 To niedobrze, bo znaczy, że nie wszystko trafiło na swoje miejsce.

Najwięcej śrub (wkrętów) jest od spodu. Zrób szablon z kartki A4. Potraktuj kartkę jak spód laptopa. Zaznacz na niej miejsca gdzie są śrubki i wszystkie wciskaj w tę kartkę (ja tak robię) albo na kartce ponumeruj otwory i segreguj śrubki również przypisując im odpowiednie numery.

Druga opcja wymaga więcej zachodu (jakieś pojemniczki, szklanki) ale jest pewniejsza. Kartka, w którą powciskałem śrubki spadła ze stołu i kilka wypadło.

Dlaczego to jest ważne? Śruby są różnej długości i o ile spróbujecie wkręcić za krótką, najwyżej coś nie będzie przykręcone. To samo ze zbyt długą śrubą może skutkować uszkodzeniem sprzętu. U mnie za długa śruba oparła się o kartę wifi i przerwała drukowaną ścieżkę. Karta była do wyrzucenia. Nie znalazłem już odpowiedniej i musiałem kupić zewnętrzną na USB.

zalany komputer

Czyścimy I. Ręczniki papierowe i patyczki

Kiedy mamy cały sprzęt w kawałkach, wycieramy płyn ręcznikiem papierowym (w ostateczności papier toaletowy ale on zwykle nieco pyli). Tak, aby nie było już żadnych widocznych kropel.

Wycieramy płaskie powierzchnie do sucha, wszelkie zakamarki osuszamy formując z ręczników dzióbki, rożki itp. Pomocne są patyczki higieczniczne. Zresztą użyj czego tam chcesz, ma chłonąć wilgoć i nie zostawiać kłaków ani paprochów.

Jeśli zalałeś sprzęt czystą wodą, jesteś już w połowie naprawy. Jeśli to był sok, słodki napój lub kawa z mlekiem (jak u mnie) – to dopiero początek zabawy.

Czyścimy II. Woda

Wszystko co  słodkie, lepiące musi być usunięte. Dlatego użyj do tego najlepszego rozpuszczalnika jakim jest woda. Kranówka niekoniecznie. Użyj dejonizowanej, destylowanej lub demineralizowanej. Czy się różni i czym – doczytaj w Internecie.

Do czyszczenia najlepszy jest pędzelek. Moczysz go w wodzie i pędzlujesz tam gdzie trzeba. Pędzel szoruje i nie zalewa ponownie sprzętu. Powtarzaj czynność kilkukrotnie.

Czyścimy III. Alkohol

Do wszelkiej elektroniki używaj IPA czyli alkoholu izopropylowego. Żadnych zmywaczy do paznokci ! Kup butelkę IPA, nie raz ci się przyda. Ma tę zaletę, że nie reaguje z tworzywami sztucznymi (generalnie). Nadaje się do czyszczenia optyki.

Alkohol doczyści to, z czym nie poradziła sobie woda i co najważniejsze, wyprze resztki wody z zakamarków, która to wraz z alkoholem szybko odparuje.

Dlaczego nie od razu alkohol. Dlatego że ten zbyt szybko paruje. Rozmazalibyśmy pędzlem plamę po soku, alkohol odparuje a lepkie zostanie. Poszłoby zbyt dużo alkoholu zanim skutecznie wyczyścilibyśmy zabrudzony element. Wodą czyścimy, wycieramy, czyścimy, wycieramy itd. Gdy już się nic nie lepi, wtedy alkohol.

Czyszczenie to najbardziej czasochłonna czynność i nie idź tutaj na skróty. Czyść choćby i dwa wieczory.

Daj swojemu laptopowi czas na wyschnięcie. Najlepiej jak sobie wszystko poleży w ciepłym przed dobę. Ja stosowałem suszarkę dbając aby niczego nie przegrzać.

Składanie wszystkiego z powrotem

Jeśli robiłeś zdjęcia,  sprawdź jaka była kolejność przy demontażu. Jeśli dokumentowałeś skrupulatnie, zmotownie nie będzie żadnym kłopotem.

Włączanie komputera

Nie przejmuj się, że serce wali jak szalone. Naciśnij w końcu ten przycisk 🙂


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.